Zakres zabiegu

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja

Każdy z etapów higienizacji pełni inną funkcję. Skaling usuwa kamień nazębny, piaskowanie oczyszcza zęby z osadów i przebarwień, a fluoryzacja wzmacnia szkliwo.

01

Skaling

Zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Kamień nazębny w około 90% składa się ze zmineralizowanych bakterii, które mogą wnikać w kieszonki dziąsłowe, powodując stan zapalny dziąseł.

Nieleczony proces zapalny może prowadzić do paradontozy – choroby skutkującej obniżeniem dziąseł i utratą zębów. Skaling jest zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie w zależności od indywidualnej skłonności do odkładania się kamienia, jednak najczęściej co 6 miesięcy.

Regularny skaling pomaga zapobiegać obniżaniu się dziąseł i odsłanianiu szyjek zębowych, zmniejszyć ryzyko paradontozy i związanej z nią utraty zębów, wygładzić powierzchnię zębów oraz poprawić świeżość oddechu.

02

Piaskowanie

Zabieg usuwający z powierzchni zębów osad i przebarwienia powstałe od kawy, herbaty lub papierosów. Odbywa się przy użyciu profesjonalnej piaskarki, która kieruje strumień piasku dentystycznego na powierzchnię zębów.

Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny. Czasami mocny strumień piasku może delikatnie podrażnić dziąsła, zwłaszcza jeśli na zębach znajduje się dużo osadu. Dyskomfort ten jednak szybko ustępuje.

Dużą zaletą piaskowania jest oczyszczenie bardzo trudno dostępnych przestrzeni zębowych. Dlatego piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu. Jest także zalecane przed wybielaniem zębów lub osobom noszącym aparat ortodontyczny.

Umożliwia lepsze przyleganie preparatów fluoryzujących, co wzmacnia szkliwo. Częstotliwość piaskowania powinna być dostosowana do stylu życia i nawyków pacjenta.

Osoby pijące dużo kawy, herbaty, czerwonego wina czy palące papierosy mogą potrzebować częstszych zabiegów, aby utrzymać optymalną higienę jamy ustnej i estetykę zębów. Regularne piaskowanie, w połączeniu z innymi zabiegami higienizacyjnymi jak skaling, może znacząco przyczynić się do utrzymania zdrowego uśmiechu na dłużej.

03

Fluoryzacja

Zabieg zwiększający odporność szkliwa preparatem o wysokim stężeniu fluoru poprzez pokrycie szkliwa lakierem z fluorem — lakierowanie — lub nanoszeniu pianki fluorkowej — fluoryzacja kontaktowa.

Głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na działanie kwasów i bakterii. Dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy aż o 40%.

Zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje przebarwień zębów. Powinien być przeprowadzany dwa razy w roku, a u dzieci nawet częściej, co 3–4 miesiące.

W kilku przypadkach fluoryzacja jest szczególnie ważna: wysokie ryzyko próchnicy zębów, szczególnie u dzieci, noszenie aparatów ortodontycznych, odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwość, po skalingu i piaskowaniu, suchość w jamie ustnej, po zabiegach radioterapii głowy lub szyi.

Materiały

Zdjęcia i dokumentacja

Przykładowe materiały ilustrujące zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie.

Skaling — usuwanie kamienia nazębnego

Skaling

Piaskowanie zębów

Piaskowanie

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja

Regularna profilaktyka

Jak często wykonywać higienizację?

Najczęściej higienizację wykonuje się co 6 miesięcy, jednak częstotliwość zabiegu powinna być dopasowana indywidualnie do pacjenta. Osoby z większą skłonnością do odkładania się kamienia, pacjenci ortodontyczni oraz osoby pijące dużo kawy, herbaty lub palące papierosy mogą wymagać częstszych wizyt higienizacyjnych.

Umów wizytę