Zakres zabiegu
Skaling, piaskowanie i fluoryzacja
Każdy z etapów higienizacji pełni inną funkcję. Skaling usuwa kamień nazębny,
piaskowanie oczyszcza zęby z osadów i przebarwień, a fluoryzacja wzmacnia szkliwo.
01
Skaling
Zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą skalera
ultradźwiękowego. Kamień nazębny w około 90% składa się ze
zmineralizowanych bakterii, które mogą wnikać w kieszonki dziąsłowe,
powodując stan zapalny dziąseł.
Nieleczony proces zapalny może prowadzić do paradontozy – choroby
skutkującej obniżeniem dziąseł i utratą zębów. Skaling jest zabiegiem,
który powinien być wykonywany regularnie w zależności od indywidualnej
skłonności do odkładania się kamienia, jednak najczęściej co 6 miesięcy.
Regularny skaling pomaga zapobiegać obniżaniu się dziąseł i odsłanianiu
szyjek zębowych, zmniejszyć ryzyko paradontozy i związanej z nią utraty
zębów, wygładzić powierzchnię zębów oraz poprawić świeżość oddechu.
02
Piaskowanie
Zabieg usuwający z powierzchni zębów osad i przebarwienia powstałe od kawy,
herbaty lub papierosów. Odbywa się przy użyciu profesjonalnej piaskarki,
która kieruje strumień piasku dentystycznego na powierzchnię zębów.
Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny. Czasami mocny strumień
piasku może delikatnie podrażnić dziąsła, zwłaszcza jeśli na zębach
znajduje się dużo osadu. Dyskomfort ten jednak szybko ustępuje.
Dużą zaletą piaskowania jest oczyszczenie bardzo trudno dostępnych
przestrzeni zębowych. Dlatego piaskowanie jest często uzupełnieniem
skalingu. Jest także zalecane przed wybielaniem zębów lub osobom noszącym
aparat ortodontyczny.
Umożliwia lepsze przyleganie preparatów fluoryzujących, co wzmacnia
szkliwo. Częstotliwość piaskowania powinna być dostosowana do stylu życia
i nawyków pacjenta.
Osoby pijące dużo kawy, herbaty, czerwonego wina czy palące papierosy mogą
potrzebować częstszych zabiegów, aby utrzymać optymalną higienę jamy ustnej
i estetykę zębów. Regularne piaskowanie, w połączeniu z innymi zabiegami
higienizacyjnymi jak skaling, może znacząco przyczynić się do utrzymania
zdrowego uśmiechu na dłużej.
03
Fluoryzacja
Zabieg zwiększający odporność szkliwa preparatem o wysokim stężeniu fluoru
poprzez pokrycie szkliwa lakierem z fluorem — lakierowanie — lub nanoszeniu
pianki fluorkowej — fluoryzacja kontaktowa.
Głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego
odporności na działanie kwasów i bakterii. Dzięki temu jesteśmy w stanie
zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy aż o 40%.
Zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje przebarwień
zębów. Powinien być przeprowadzany dwa razy w roku, a u dzieci nawet
częściej, co 3–4 miesiące.
W kilku przypadkach fluoryzacja jest szczególnie ważna: wysokie ryzyko
próchnicy zębów, szczególnie u dzieci, noszenie aparatów ortodontycznych,
odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwość, po skalingu i piaskowaniu,
suchość w jamie ustnej, po zabiegach radioterapii głowy lub szyi.