PRF czyli fibryna bogatopłytkowa (Platelet-Rich Fibrin) jest otrzymywana poprzez pobranie małej ilości krwi pacjenta, odwirowanie jej w wirówce laboratoryjnej na poszczególne warstwy oraz odpowiednim przygotowaniu uzależnionym od celu podania. Najbardziej wartościowy fragment zawiera wysokie stężenie leukocytów, trombocytów, komórek macierzystych, naczyniowych czynników wzrostu VEGF (vascular endothelial growth factor), białek morfogenetycznych kości BMP (bone morphogenetic protein) oraz cytokin zawieszonych w siatce fibrynowej. PRF ulega stopniowej resorpcji z równoczesnym uwalnianiem składników, które pobudzają 1)angiogenezę czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych, zapewniających dostarczanie tkankom substancji odżywczych, czynników obronnych, umożliwiających wzrost ; 2)chemotaksję czyli przyciąganie czynników wzrostu i czynników obronnych do miejsca, w którym zachodzi regeneracja ; 3)proliferację czyli namnażanie się nowych komórek ; 4)specjalizację nowych komórek tak by spełniały odpowiednią rolę w nowej tkance ; 5)przyspieszenie gojenia ran i regeneracji tkanki. Fibryna bogatopłytkowa jest najlepszym rusztowaniem inżynierii tkankowej. .
Fibryna bogatopłytkowa komórkowa może być zmieszana z kością pacjenta lub materiałami kościozastępczymi i umieszczona w zębodole po usunięciu zęba tworząc środowisko sprzyjające gojeniu się tkanek, ograniczając ryzyko wystąpienia suchego zębodołu, stymulując regenerację kości przed planowaną implantacją. Badania naukowe dowodzą, że pacjenci, u których stosuje się fibrynę bogatopłytkową i komórki macierzyste, wykazują szybszy proces gojenia, mniejsze ryzyko komplikacji i lepszą integrację implantu z kością. Co więcej, ze względu na to, że fibryna bogatopłytkowa pochodzi z krwi pacjenta w dniu zabiegu, ryzyko reakcji alergicznej lub odrzutu praktycznie nie istnieje.
Zastosowanie PRF po ekstrakcji zęba jest nie tylko skuteczną metodą wspierania gojenia, ale także istotnym narzędziem zapobiegającym powikłaniom, takim jak suchy zębodół. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i przeciwzapalnym, PRF stanowi standard w nowoczesnej chirurgii stomatologicznej, poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Badania naukowe wykazują, że stosowanie PRF znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia suchego zębodołu w porównaniu do standardowego leczenia. Pacjenci, u których zastosowano PRF, odnotowali szybsze gojenie, mniejsze dolegliwości bólowe oraz rzadsze występowanie komplikacji. PRF działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk, co minimalizuje dolegliwości bólowe pacjenta oraz ogranicza ryzyko rozwoju suchego zębodołu, które często wiąże się z intensywnym bólem. Ponadto fibryna bogatopłytkowa wykazuje właściwości antybakteryjne, co redukuje ryzyko zakażenia rany i dodatkowo sprzyja prawidłowemu procesowi gojenia.
Polecam Pana doktora Pawła i zapewniam o jego profesjonalnym leczeniu oraz podejściu do pacjenta. Leczymy się u niego całą rodziną i jesteśmy bardzo zadowoleni. ~ Marcin
Cieszymy się, że możemy Państwa poinformować o poszerzeniu naszej oferty zabiegowej. Już od grudnia w naszym gabinecie dostępne są zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej, a także zaawansowane techniki mezoterapii osoczem i fibryną bogatopłytkową.
Lek. dent. Aleksandra Łabno ukończyła intensywne dwudniowe szkolenie dotyczące zastosowania osocza bogatopłytkowego, kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej w medycynie estetycznej.
W dniu 25.05 odbyło się w naszym gabinecie szkolenie z pozyskiwania fibryny bogatopłytkowej (PRF) i jej przetwarzania do celów chirurgii stomatologicznej, implantologii oraz medycyny estetycznej. Zastosowanie A-PRF i I-PRF zmniejsza ból i przyspiesza gojenie ran po zabiegach chirurgicznych oraz osteointegrację implantów.